Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/2019.net.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Znane śląskie potrawy wielkanocne | Atrakcje Śląska

Tradycyjne potrawy wielkanocne

Na Śląsku, podobnie jak w wielu innych rewielkanocne potrawygionach naszego kraju, w Wielką Sobotę święci się pokarmy, a w Niedzielę Zmartwychwstania wraz z rodziną zasiada się do uroczystego wielkanoncego śniadania. Podczas tego posiłku na stole nie może zabraknąć przede wszystkim śląskich pisanek, ozdabianych misternymi, roślinnymi wzorami. Na stole obok nich pojawia się także wiele innych potraw, których skosztować powinien każdy członek rodziny.

Śniadanie wielkanocne na Śląsku to bardzo ważna tradycja i zarazem najważniejszy posiłek w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Na stole wielkanocnym w wielu rodzinach pojawiają się między innymi apetyczne pasztety, wędliny oraz wspaniałe śląskie ciasta: strucle, babki i kołacze z serem.

Śniadanie w Niedzielę Zmartwychwstania rozpoczyna się od podzielenia się jajkiem. Co ciekawe, zwyczaj ten nie był niegdyś dobrze znany we wszystkich zakątkach Śląska. Dzisiaj natomiast tradycję tą kultywuje się w wielu domach. Jajko, poświęcone w Wielką Sobotę, dzieli gospodarz, a następnie podaje każdemu domownikowi po kawałku. Do dnia dzisiejszego mieszkańcy Śląska wierzą, że ten, kto zje święcone jajko, może liczyć na ochronę od nieszczęścia. Jajko musi być jednak zjedzone w całości, a skorupkę najlepiej zakopać w ogrodzie.

W wielkanocnych daniach Śląska można bez trudu odnaleźć połączenie rozmaitych smaków – słonego oraz słodkiego. Jedną z najbardziej tradycyjnych potraw śląskich serwowanych w czasie świąt Wielkanocnych jest babka majonezowa. Potrawę tą przygotowuje się z dość dużej ilości majonezu, dzięki czemu babka jest niezwykle puszysta.

Charakterystycznym daniem wielkanocnym jest także święcelnik, śląskie ciasto drożdżowe nadziewane słonym, mięsnym lub też wędzonym farszem. Zgodnie z panującą na Śląsku tradycją, resztki ciast, jak i pozostałych dań, nie mogą być wyrzucane. Kawałki potraw z wielkanocnego śniadania dodaje się więc do pasz dla zwierząt.

Tradycyjne śląskie śniadanie wielkanocne nie może obejść się także bez staropolskiego żuru. Żurek to nam wszystkim dość znana potrawa podawana najczęściej właśnie na śniadanie w Niedzielę Zmartwychwstania. Zupę przygotowuje się na wiele różnych sposobów. Na Śląsku najbardziej znany jest tak zwany żurek śląski. Danie to przyrządza się na podstawie zakwasu z żytniej mąki razowej. Niegdyś bardzo znany był także żurek serwowany z kawałkami rozgniecionych ziemniaków.

(Odwiedziło nas; 170 użytkowników, dzisiaj na stronie było 1 osób)