Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/2019.net.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Typowa wieczerza wigilijna na Śląsku | Atrakcje Śląska

Śląska kolacja wigilijna

Śląskie makówkiŚląska kolacja wigilijna jest związana z szeregiem potraw, które dla innych regionów mogą być zupełnie nieznane. To właśnie takie dania decydują jednak o wyjątkowości śląskiej wieczerzy wigilijnej. Potrawy, bez których wielu Ślązaków nie wyobraża sobie Wigilii to przede wszystkim siemieniotka, postne gołąbki, moczka oraz przepyszne makówki, na Śląsku nazywane również makiełkami. Moczka oraz siemieniotka to nazwy zup, które jednak nie są przyrządzane już w każdym śląskim domu. Tradycja przygotowywania tych potraw wydaje się powoli zanikać, ale na szczęście wciąż są gospodynie, które nie wyobrażają sobie, by ich rodzina podczas kolacji wigilijnej nie mogła skosztować właśnie tych specyficznych potraw.

Siemieniotka to zupa, która przyrządzana jest z nasion konopi. Danie to podawane jest z gotowaną kaszą tatarczaną, która przez Ślązaków nazywana jest także kaszą pogańską. Moczka to z kolei charakterystyczny śląski sos, który jest zazwyczaj używany do klusek, których także nie może zabraknąć na wigilijnym stole. Przygotowywana jest ona z ciemnego piernika, rodzynek, migdałów, orzechów laskowych i dużej ilości wody, w której moczy się wszystkie składniki.

Wielu Ślązaków wśród najbardziej tradycyjnych potraw wigilijnych wymienia jednak makówki. Są to plastry bułki, które moczone są wcześniej w mleku i podawane z dodatkiem maku lub bakalii. Makówki wyśmienicie smakują schłodzone, dlatego w ten sposób są podawane w wielu śląskich domach. Podstawowe składniki na makiełki to: mak, chałka, mleko, miód oraz masło. Niekiedy zamiast miodu i chałki makówki wytwarza się z cukru i sucharów.

Zarówno makówki, jak i wyżej wymienione zupy śląskie, są coraz rzadziej przyrządzanymi wigilijnymi daniami na Śląsku. Są to potrawy niestety dość czasochłonne, a dzisiaj przecież nie każda domowa gospodyni może pozwolić sobie na spędzenie w kuchni tak sporej ilości czasu. Mimo to, należy mieć nadzieję, że dania te będą się pojawiać na wigilijnych stołach jeszcze w wielu śląskich domach.

Tradycyjna śląska kolacja wigilijna to oczywiście również kilka innych potraw, o których nie sposób nie wspomnieć. Na wigilijnych stołach bardzo często pojawiają się również rolmopsy, czyli śledzie zawijane w majonezie, barszcz czerwony z uszkami oraz pierogi z kapustą i z grzybami.

(Odwiedziło nas; 52 użytkowników, dzisiaj na stronie było 1 osób)